09187741107 شریفی

سیستم عامل webosبرای تلویزیون

سیستم عامل webosبرای تلویزیون
تکنولوژی سمکو نژاد نظرات

سیستم عامل Webos برای تلویزیون

همان طور که میدانیم از گوشی های هوشمند گرفته تا تلویزیون ها دارای سیستم عامل هستند سیستم عامل ها روز به روز پیشرفته تر میشوند ولی در ابتدا از سیستم عامل های گوشی برای تلویزیون استفاده میکردندو برای همین شرکت ها سیستم عامل های پیشرفته وا خاص خود را در تلویزیون ها به کار بردند.و حالا با ماهیت و کارایی سیستم عامل webosشما را اشنا میکنیم و براینان توضیح میدهیم.

سیستم عامل Webos چیست ؟

شرکت ال جی سیستم عامل webOS را از سال ۲۰۱۳ در تلویزیون هایش به کار برده است. اچ پی وب او اس (HP WebOS) سیستم عامل تلفن همراه بر پایه هسته لینوکس می باشد. وب او اس ابتدا توسط شرکت پالم توسعه داده شد و پس از پیوستن آن شرکت به هیولت پاکارد توسط این شرکت گسترش یافت. سیستم عامل وب او اس پالم بر پایه هسته لینوکس بود و یک رابط کاربری گرافیکی لمسی داشت که در بسیاری موارد شبیه به اندروید گوگل بود. پالم قصد داشت که با اندروید و سایر گوشی های هوشمند بازار رقابت کند. ولی متاسفانه نتوانست ادامه دهد و در سال ۲۰۱۰ شرکتش را برای فروش گذاشت.پالم از وب او اس برای صفحات ۴ اینچی تلفن همراه استفاده می کرد ولی امروز ال جی آن را برای صفحات ۸۵ اینچ توسعه داده و استفاده می کند. از نظر ال جی قرار دادن webOS در تلویزیون به آنها کنترل بیشتری می دهد و بارگذاری وب او اس روی هر چیزی متناسب است. به همین دلیل وب او اس را روی پروژکتورهای هوشمند و یخچال هایش نیز بارگذاری کرد.

نام این سیستم عامل باعث شده است که به گونه ای باشد که هر کس آن را می شنود سیستم عاملی تحت وب به ذهنش خطور کند. نام رسمی این سیستم عامل بدون W بزرگ و به شکل webOS می باشد اما شکل WebOS با W بزرگ بیشتر کاربرد دارد. این سیستم عامل فقط در تلویزیون های ال جی به کار نمی رود بلکه بر روی تلفن های همراه پالم و اچ پی نیز نصب می باشند. اما از سال ۲۰۱۳ به بعد این سیستم عامل به طور انحصاری فقط برای این شرکت و در تلویزیون ها کاربرد دارد. سیستم عامل webOS از سال ۲۰۱۳ به بعد تا کنون پیشرفت های قابل توجهی داشته است. و هر چند وقت یک بار نسخه های جدیدی از آن منتشر شده است که در ادامه به این نسخه ها می پردازیم. آخرین نسخه از این سیستم عامل WEB OS 4.5 است که به تازگی منتشر شده است. اتصال تلویزیون ال جی به اینترنت به صورت وای فای کار چندان سخت و پیچیده ای نیست و در زمان پایین و به راحتی در تلویزیون امکان پذیر است.

Webos به سادگي یکی از بهترين تجربه هاي استفاده از تلويزيون هوشمند است. ساده و استفاده از ان نیز آسان می باشد.

نسخه های سیستم عامل web os
۱-نسخه WEB OS 2.0
۲-نسخه WEB OS 3.0
3-نسخه سیستم عامل webOS 3.5
جدیدترین نسخه سیستم عامل webOS 4.5 می باشد که به جای نسخه WEB OS 3.5 آمده است.

افرادی که از WebOS استفاده می کنند راضی هستند به همین دلیل ال جی تمایلی برای تغییر این رابط کاربری ندارد و فقط در تلاش است که قابلیت ها و ویژگی های آن را افزایش دهد به همین دلیل نسخه هایی هم که ارائه می دهد روز به روز پیشرفته تر از قبلی می باشد.سیستم عامل webOS در تلویزیون های هوشمند از سال ۲۰۱۳ راه خود را به خانه های ما باز کردند. تا پیش از این تاریخ کاربران گمان می کردند که نهایت یک تلویزیون هوشمند این است که با اتصال فلش, کابل و یا انواع اتصالات گوشی و کامیپوتر هوشمند شوند، اما امروزه می توانیم تلویزیون هایمان را همچون گوشی یا کامپیوتر استفاده نماییم.وب او اس ابتدا سیستم عامل تلفن های هوشمند بود و بعدها ال جی این سیستم عامل را از شرکت hp خریداری کرد و در انحصار خود درآورد. از سال ۲۰۱۵ به بعد شاهد ورود این سیستم عامل به تلویزیون ها هستیم.

۱-ویژگی های سیستم عامل WebOS چیست؟

استفاده از سیستم عامل webOS آسان می باشد
شاید شنیدن کلمه سیستم عامل webOS که اکنون در بسیاری از تلویزیون‌ های هوشمند ال‌ جی به کار می رود این گونه در ذهن تداعی شود که استفاده و به کاربردن آن بسیار دشوار است. اما باید بدانید که اینگونه نیست تلویزیون های هوشمند ال جی  با این سیستم عامل، کاربری را برای خریداران آسان کرده است. در این سیستم عامل به راحتی می توان محتوا ها را جستجو نمود و مشاهده کرد به راحتی با سایر دستگاه ها ارتباط برقرار نمود. باید گفت که نصب این سیستم عامل نیز آسان می باشد. سیستم‌عامل webOS این قابلیت را دارد که اگر دستگاهی خارجی به تلویزیون متصل باشد بتواند سریع آن را تشخیص داده و اعلام کند.وقنی کاربران برای اولین بار تلویزیون هوشمند خود را که سیستم عامل وب او اس خود را روشن می کنند، شخصیت متحرکی به نام پرنده لوبیایی (BeanBird) برروی صفحه ظاهر می شود و به کاربران کمک می کند که مراحل نصب را با کمک ریموت جادویی و فقط با فشردن OK انجام دهند. کاربران این مراحل را بدون هیچگونه سختی انجام می دهند.

۲-دسترسی سریع به برنامه هارا فراهم کرده است

لانچر همان صفحه اصلی تلویزیون می باشد که دارای یک منوی چپ به راست و قابل پیمایش است. این لانچر در قسمت پایین صفحه تلویزیون نمایش داده می شود. وجود لانچر یکی از قابلیت‌های خاص webOS می باشد. با استفاده از لانچر، براحتی می توان برنامه ها و محتواهای تلویزیون را به آسانی جا به جا کرد.لانچر باعث شده است که کاربران به طور همزمان چندین کار را انجام دهند، به عنوان مثال کاربران می توانند همزمان هم فیلم ببینند بازی کنند و محتواهای دلخواهشان را نیز دانلود کنند. همچنین با انجام همه این کار ها وب گردی نیز کنند.

۳-براحتی می توان به برنامه های مورد علاقه دسترسی داشت

تولید کنندگان سیستم عامل webOS در آزمایشگاه سیلیکون ال‌ جی به این تکنولوژی دست یافته اند که برای راحتی کاربران، منویی را قرار دهند که برنامه های مورد علاقه آن ها وجود دارد. یعنی اگر کاربری از یک برنامه بیشتر استفاده کند، سیستم به طور خودکار برنامه های مشابه را می یابد و آن ها را در اختیار کاربران قرار می دهد. این منو همچنین برنامه های تلویزیونی پرطرفدار، یا برنامه‌هایی که کاربران تماشا کردن آن ها را از دست داده اند ارائه می دهد.

۴-در سیستم عامل webOS به فروشگاه محتوایی ال جی دسترسی وجود دارد

LG Store مرکز دانلود ال جی می باشد. کاربران در سیستم عامل webOS به راحتی به این مرکز دانلود دسترسی دارند و می توانند تمام برنامه هایی را که نیاز دارند از آن دانلود کنند. در مدل های جدید این تلویزیون ها، فروشگاه محتوای تلویزیون‌های هوشمند ال ‌جی از ظاهری بسیار زیبا‌تر برخوردار شده است. کاربران می توانند برنامه هایی را که بیشتر دیده شده یا دانلود شده است را در پلت ‌فرم تلویزیون هوشمند براحتی ببینند و اگر خواستند آن ها را دانلود کنند این محتواها متغییر و متفاوت هستند از برنامه های مختلف تلویزیونی تا جدیدترین بازی ها را دارند. کاربران به هیچ وجه در این فروشگاه در میان محتواها سردرگم نمی شوند و هر محتوا با توجه به ماهیتش در دسته بندی خاصی قرار گرفته است.

ویژگی تلویزیون هایی که دارای سیستم عامل هوشمند webos هستند عبارت است از:

صفحه نمایش فوق العاده با زاویه دید گسترده
آپدیت خودکار وب او اس
حالت راحتی چشم
کیفیت صدای خوب
پشتیبانی از تمام فرمت های ویدئویی
دارای برنامه های داخلی برای یوتیوب و نتفلیکس و …
خاموش کردن صفحه هنگام پخش موسیقی
مصرف انرژی بسیار پایین
نسخه WEB OS 3.0
در نسخه WEB OS 3.0 به دلیل سخت افزارهایی که مورد نیاز بود ، برخی از  تلویزیون های قدیمی این شرکت قادر به آپدیت نبودن کردن این نسخه نبودند، به همین دلیل نسخه WEB OS 2.0 جای خود را به WEB OS 3.0 نداد . سیستم‌عامل جدید WEB OS 3.0 نتیجه سال ها تجربه‌‌ تیم webOS می باشد، این سیستم عامل یکپارچه، ساده و غیر پیچیده است. به گفته ال جی، استفاده از این سیستم عامل در کنار فناوری هایی که در محصولات خود به کار گرفته است باعث شده تا محصولات آینده این شرکت ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فرد و خلاقانه ای داشته باشند و از آخرین فناوری های مربوط به وب و دسترسی به آن نیز بهره مند شوند.

سیستم عامل WEB OS 2.0

نسخه‌ی ۲ پلتفرم Webos کاره این تلویزیون را بسیار سریع‌تر کرد. این سیستم‌ عامل ۶۰ درصد نسبت به نسخه‌ی قبل سریع ‌تر بارگزاری می شود. این سیستم عامل به خاطر سرعتش نیز معروف است. علاوه بر این سرعت، در نسخه های بعدی شاهد پیشرفت ها و امکانات دیگری نیز هستیم.ال‌ جی برای اینکه در سایر نسخه ها این سرعت بیشتر را قابل لمس تر کند، افزایش سرعت ۷۰ درصدی حرکت از صفحه‌ی خانگی تلویزیون هوشمند به یوتیوب را ایجاد کرده است. رابط کاربری WebOs 2.0 می تواند به سرعت به منوی دسترسی سریع (Quick access) برود.

سیستم عامل webOS 3.5

نسخه ۳٫۵ این سیستم عامل در تلویزیون های ۲۰۱۷ شرکت ال جی به کار می رود. این ورژن آپدیت اصلی سیستم عامل نیست بلکه نسبت به نسخه های قبلی ویژگی های جدیدتری دارد که به این ویژگی ها اشاره می کنیم. برخورداری از ویژگی هایی تنظیمات جادویی صدا، دکمه های میانبر روی ریموت و «Magic Link»
پشتیبانی از ویدیو ۳۶۰ درجه
سیستم عامل webOS 3.5 ال جی یکی از امن ترین سیستم عامل های تلویزیون در دنیا است.
این سیستم عامل  گواهی های متعددی از مراجع مختلف مانند Common Criteria دریافت کرده است. همۀ تلویزیون های هوشمند حاوی دوربین و میکروفن برای استفاده از تماس ویدئویی از امنیت کامل برخودار نیستند و امکان هک شدن و دیده شدن شما وجود دارد پس مجبورید هنگامی که از آن استفاده نمی کنید آن را بپوشانید. اما تلویزیون هوشمند الجی را متخصصان امنیتی کاملا تایید کرده اند و احتمالات فوق در الجی وجود ندارد.
کاربرا ن با این سیستم عامل دیگر نگرانی حریم خصوصی در دستگاه های متصل به اینترنت را نداند.
در WEB OS 3.5 نوار وظیفه به صورت طولی در تلویزیون نمایش داده می شود.
در این مدل از سیستم عامل ها یک هاب جدید برای نمایش ورودی ها مانند HDMI در نظر گرفته شده است.
این سیستم عامل با تمام پخش کننده های آنلاین مانند Netflix, Amazon, YouTube و Google Play TV سازگاری است.
در این سیستم عامل ها فروشگاه یا سرور اختصاصی ال جی در اختیار کاربران می باشد.
نسخه webOS 3.5 ال‌جی از نصب برنامه به صورت عالی محافظت می کند این مدل با روند تحقیق خیلی دقیق امضای دیجیتال از نصب برنامه‌های کاربردی تأیید نشده جلوگیری می کند. سرور فروشگاه اینترنتی LG App Store فرایند ایجاد امضای دیجیتال را مورد بازبینی قرار می دهد تا اطمینان حاصل کند برنامه‌های کاربردی نصب‌شده در webOS 3.5 فقط از LG App Store دانلود شده‌اند.

جمع بندی

سیستم عامل webos ال جی با رابط کاربری گرافیکی دومین جایگاه را در ۵ سیستم عامل برتر تلویزیون دارد. این سیستم عامل از سال ۲۰۱۴ مرتبا در حال گسترش و پیشرفت است. تمام برنامه ها و تنظیمات سیستم عامل را در نوار پایینی تلویزیون خواهید یافت و می توانید آن را سفارشی کنید. سیستم عامل WebOS با بلوتوث سازگار است و این یعنی لوازم جانبی مانند کیبورد و ماوس و … میتوانند در اینجا استفاده شوند. وب او اس با Miracast نیز سازگار است ( نسخۀ بی سیم از HDMI است). و در اخر پی بردیم سیستم عامل webOSیک سیستم عامل هوشمند و در حال پیشرفت است و با شرکت های زیادی همکاری میکند پس در اینده خیلی نزدیک خیلی بروزتر و پیشرفته تر خواهد شد
 

 

نظرات و نقد و بررسی کاربران
اولین نفر باشید که در این مطلب نظر می دهد.
شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha