09187741107 شریفی

HDRچیست

HDRچیست
تکنولوژی محمدشریفی احمد نظرات


مدتی است که HDR — یا تصویربرداری با دامنه پویا (High Dynamic Range) - یکی از ویژگی های رایج هم در آیفون و هم در آندروید است و قطعاً می تواند به شما در گرفتن عکس های بهتر کمک کند. اما آیا همیشه بهترین گزینه است؟

در زیر ، ما به همه چیزهایی که باید در مورد چگونگی – و زمان – قرار دادن HDR در کارنامه عکاسی خود بدانید ، می پردازیم.

HDR مخفف High Dynamic Range Imaging است و این یک عکاسی قدیمی است که چند سال پیش به دوربین های عکاسی مانند آیفون و برخی از دستگاه های اندرویدی ارائه شده است (و با استفاده از برنامه های خاص در دسترس است). قرار است تصاویر شما بهتر به نظر برسند ، اما نتایج شما به زمان استفاده از آن بستگی دارد. در اینجا یک دستورالعمل سریع درباره نحوه عملکرد HDR و اینکه چه زمانی باید – و نباید – آن را روشن کنید.

HDR چگونه کار می کند

همانطور که از نام آن پیداست ، HDR روشی است که هدف آن افزودن "دامنه پویای" بیشتر به عکس است – جایی که دامنه دینامیکی نسبت نور به تاریکی در عکس است. به جای اینکه فقط یک عکس بگیرید ، HDR در واقع از سه عکس استفاده می کند که در نوردهی های مختلف گرفته شده اند. در گذشته های دور دوربین های D-SLR ، سپس می توانید از نرم افزار ویرایش تصویر برای قرار دادن این سه تصویر در کنار هم و برجسته کردن بهترین قسمت های هر عکس استفاده کنید.اما هنگام استفاده از HDR در یک تلفن هوشمند ، دستگاه شما همه کارها را برای شما انجام می دهد – فقط عکس خود را بگیرید و یک عکس معمولی و یک عکس HDR را بیرون می کشد. نتیجه چیزی است که باید بیشتر از آنچه دوربین شما می بیند شبیه آنچه چشم شما می بیند باشد.وقتی با حالت HDR روشن عکس می گیرید ، تلفن شما در واقع سه عکس می گیرد و نه فقط یک عکس. برای مثال به تصویر بالا مراجعه کنید. با تلفن هوشمند گرفته نشده است ، اما نشان دهنده خوبی است که HDR می تواند انجام دهد. 

چه زمانی باید از HDR استفاده کنید

همانطور که گفتیم ، HDR برای کمک به شما در گرفتن عکس هایی با ظاهر بهتر خصوصاً در شرایط خاص طراحی شده است. در اینجا زمانی است که باید از HDR استفاده کنید – ضمن اینکه بخاطر داشته باشید که بسیاری از تلفن های جدید دارای حالت "خودکار HDR" هستند که وقتی تلفن فکر می کند عکسبرداری با HDR منطقی است یا خیر ، واقعاً قابل درک است.
صحنه های کم نور و دارای نور پس زمینه (نگاه کنید به بالا): اگر عکس شما کمی تاریک به نظر می رسد – که اگر صحنه شما دارای نور پس زمینه بیش از حد باشد ، این اتفاق می افتد – HDR می تواند پیش زمینه را بدون شستن قسمت های روشن از عکس شما روشن کند.
مناظر: عکسهای منظره بزرگ معمولاً کنتراست زیادی بین آسمان و زمین دارند که کنار آمدن با دوربین شما فقط در یک عکس دشوار است. با HDR می توانید جزئیات آسمان را ضبط کنید بدون اینکه زمین خیلی تاریک به نظر برسد و برعکس.
پرتره های در معرض نور خورشید: همه ما می دانیم که نورپردازی یکی از مهمترین جنبه های یک عکس خوب است ، اما نور زیاد در چهره فرد – مانند نور شدید خورشید – می تواند باعث سایه های تاریک ، تابش خیره کننده و سایر ویژگی های چاپلوس شود. HDR می تواند همه اینها را بهتر کند و موضوع شما را بهتر نشان دهد.

وقتی نباید از HDR استفاده کنید

البته ، همانطور که کشف کرده اید ، گاهی اوقات HDR در واقع تصاویر شما را بدتر نشان می دهد. در اینجا برخی از مواردی وجود دارد که بهتر است HDR نادیده گرفته شود:
عکس های دارای حرکت (نگاه کنید به بالا): اگر هر یک از سوژه های شما در حال حرکت است (یا ممکن است حرکت کند) ، HDR احتمال عکس تاری را افزایش می دهد. به یاد داشته باشید ، HDR سه عکس می گیرد ، بنابراین اگر سوژه شما بین عکس اول و دوم حرکت کند ، تصویر نهایی شما خیلی خوب به نظر نمی رسد.صحنه های با کنتراست بالا: برخی از عکس ها با کنتراست کامل بین قسمتهای تاریک و روشن عکس ، بهتر به نظر می رسند ، مانند سایه یا سایه ای تیره که می خواهید برجسته کنید. HDR باعث می شود این شدت کمتری داشته باشد و در نتیجه عکس کمتری جالب باشد.رنگ های زنده: اگر صحنه شما خیلی تاریک یا خیلی سبک است ، HDR می تواند مقداری از رنگ را بازگرداند. با این حال ، اگر با رنگهایی بسیار واضح سر و کار دارید ، HDR می تواند آنها را شسته و از بین ببرد.خوشبختانه اکثر تلفن های همراه HDR دو تصویر به شما می دهند: یکی با HDR خاموش و دیگری با روشن بودن. این بدان معناست که شما همیشه می توانید به HDR عکس بدهید و قبل از اینکه آن را کاملا خاموش کنید ، مقایسه را ببینید (تا زمانی که فرصت دارید چند ثانیه از زمان گرفتن عکس را پشت سر بگذارید). مانند همه موارد عکاسی ، نمی توانید با آزمایش اشتباه کنید.

نحوه روشن یا خاموش کردن HDR

روشن کردن HDR در تلفن هوشمند شما فوایدی دارد زیرا همانطور که در بالا ذکر شد ، جدیدترین دوربین های تلفن ، سیستم عامل ها و تراشه ها در درک اینکه آیا فیلمبرداری با کیفیت HDR مناسب است ، بسیار خوب هستند. اما اگر ترجیح می دهید همه چیز را دستی کنترل کنید ، نحوه انجام این کار در اینجا آمده است.در iOS 14 ، حالت "Smart HDR" به طور پیش فرض فعال است. اگر ترجیح می دهید همه چیز را دستی کنترل کنید ، به برنامه تنظیمات خود بروید و به پایین "دوربین" بروید. به پایین پایین بروید و یک ضامن برای روشن یا خاموش کردن "Smart HDR" را مشاهده خواهید کرد.به محض خاموش کردن خودکار HDR ، هر زمان که عکس می گیرید ، یک کلید برای روشن یا خاموش کردن آن در گوشه بالا سمت راست قابل مشاهده است. فقط نماد HDR را بزنید تا خاموش شود. (می دانید که خاموش است زیرا بریدگی از طریق نماد ظاهر می شود.)

اندروید

مثل همیشه در مورد تلفن های Android ، گزینه ها و تنظیمات در دستگاه های مختلف متفاوت است ، اما شما باید بتوانید HDR را به صورت دستی در تنظیمات دوربین خود روشن و خاموش کنید. به عنوان مثال ، اگر از دستگاه سامسونگ استفاده می کنید ، باید برنامه دوربین را باز کنید ، سپس نماد چرخ دنده را در گوشه بالا سمت چپ بزنید تا تنظیمات دوربین باز شود ، سپس برای روشن یا خاموش کردن خودکار HDR به دنبال ضامن بگردید.این دستورالعمل ها باید به شما کمک کنند ، اما نگران نباشید چند عکس بگیرید و بعداً به آنها نگاه کنید. هنگامی که این مشکل را از دست دادید ، HDR می تواند ابزاری عالی برای گرفتن تصاویر بهتر باشد. 

پایان

 

نظرات و نقد و بررسی کاربران
اولین نفر باشید که در این مطلب نظر می دهد.
شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha