09187741107 شریفی

بهترین کیفیت تصویر برای تلویزیون چیست؟

بهترین کیفیت تصویر برای تلویزیون چیست؟
تکنولوژی سمکو نژاد نظرات

سینمایی، ورزشی، پویا، زنده، استاندارد و ... تقریباً همه تلویزیون‌ها دارای تنظیمات مختلفی برای تصویر هستند که کیفیت نمایش هرکدام با دیگری فرق دارد. به همین خاطر، انتخاب بهترین گزینه از میان این‌ها کمک می‌کند تا شما بیشترین بهره را از تلویزیون خود ببرید.

با فشردن کلید Picture Mode منویی ظاهر می‌شود که گزینه‌های مختلفی دارد. هرکدام را که انتخاب کنید، ویژگی‌ خاصی به تصویر اضافه می‌کنند. به‌طور مثال، تنظیماتی مثل سینما یا فیلم باعث می‌شوند تا تصاویر بسیار دقیق و با جزئیات کامل نمایش داده شوند. به این خاطر که هدف اصلی تولیدکننده‌های فیلم، نمایش جزئیات تصویر است. یا مثلاً در مودهای ورزشی، زنده یا پویا همیشه تصاویر بسیار گیرا و پررنگ و لعاب هستند؛ چون اساساً بر همین اصل ساخته‌شده‌اند که هیجان را به بیننده منتقل کنند.به همین خاطر، برای اینکه بتوانید بهترین تجربه تماشای تصویر را داشته باشید، لازم است عملکرد هرکدام از مودهای نمایش که تلویزیون ارائه می‌کند را بشناسید. به‌این‌ترتیب می‌توانید هر فیلم یا مسابقه ورزشی را در باکیفیت‌ترین حالت تماشا کنید. در این راستا، باید بدانید که هر مود بر اساس 5 تنظیمات اصلی ساخته‌شده که شامل موارد زیر هستند:

 

  1. دمای رنگ
  2. نور پس‌زمینه
  3. تحریف حرکت
  4. تقویت‌کننده‌ی کنتراست / گاما
  5. تقویت‌کننده‌ی لبه‌های تصویر

 

هرکدام از این‌ها، با دست‌کاری بخشی از تصویر، حالت آن را تغییر می‌دهند. برای اینکه با عملکرد هرکدام از این ویژگی‌ها بیشتر آشنا شوید در ادامه هرکدام را به‌طور مجزا برایتان توضیح داده‌ایم.

دمای رنگ تصویر (Color temperature)

دمای رنگ درواقع به رنگِ سفید تصویر اشاره دارد. حتماً دیده‌اید که برخی از لامپ‌ها، سایه‌ای از آبی و برخی دیگر سایه‌ای از قرمز در نور خود دارند. نورهایی که به قرمزی می‌زنند، گرم‌تر هستند و برعکس. رنگ سفید تصویر هم اگر به قرمز بزند، تصویر گرم‌تر دیده خواهد شد.تنظیمات تلویزیون هم در مود ورزشی و تصاویر زنده و پویا، به سمت رنگ‌های سرد است؛ یعنی همان سفیدهایی که سایه‌ای از آبی در خوددارند. این باعث می‌شود تا تصویر جلوه بیشتری داشته باشد و زنده‌تر دیده شود. این در حالی است که در مود سینما یا فیلم، رنگ‌ها گرم‌تر هستند؛ که ازنظر تکنیکی هم درست‌ترین تنظیمات برای تصویر به شمار می‌رود. در مود سینما، شاید در ابتدا تصور کنید تصاویر خیلی به قرمزی می‌زنند اما درواقع جزئیاتشان است که بیشتر دیده می‌شود و اگر جویای کیفیت طبیعی و درست هستید؛ گرم بودن دمای رنگ تصویر انتخاب درست‌تری است.لازم است یادآوری کنیم که اگر عادت دارید همیشه تصاویر را روی مود ورزشی نگاه کنید، ذهنتان به تصاویر سرد عادت دارد و درنتیجه با دیدن مود سینما، احساس خواهید کرد که چقدر تصویر قرمز است. برعکس این مسئله هم وجود دارد؛ بنابراین، در زمان انتخاب مود تصویر، توصیه می‌کنیم که اصلاً بر اساس حس اولیه خود تصمیم‌گیری نکنید. انتخاب شما باید بر اساس بیشترین برنامه‌هایی باشد که نگاه می‌کنید؛ اگر اهل ورزش هستید، دمای رنگ پایین و اگر اهل فیلم و سینمایید، دمای رنگ بالا را برای تلویزیون خود انتخاب کنید.

نور پس‌زمینه (backlight)

از دیگر مسائلی که در کیفیت تصویر اثرگذار است، می‌توان به نور پس‌زمینه اشاره کرد. از روی نام این گزینه می‌توان حدس زد که با زیاد و کم کردنش نور کلی تصویر کم یا زیاد می‌شود. پیشنهاد ما برای تنظیم این نور این است که در شب آن را کاهش دهید تا از خستگی چشم‌ها در اثر تماشای تلویزیون بکاهید.

 

تحریف حرکت (Motion interpolation)

«تحریف حرکت» درواقع قابلیتی است که فریم‌های اضافی موردنیاز برای نرخ‌های بازسازی سریع‌تر از 120 و 240 هرتز ال‌سی‌دی‌ها را تأمین می‌کند. شاید به زبان ساده بتوان این‌طور گفت که این قابلیت باعث افزایش فریم ویدئو می‌شود و در مودهای ورزشی و زنده (Vivid) بسیار کاربرد دارد. چون از تار شدن تصویر به خاطر پایین بودن نرخ بازسازی تصویر پیشگیری می‌کند.

بنابراین، در مود فیلم و سینما بهتر است این قابلیت را غیرفعال کنید یا روی کمترین حالت بگذارید.

 

تقویت‌کننده‌ی کنتراست / گاما (Gamma)

گاما را خیلی راحت نمی‌توان توضیح داد. همین‌قدر بگوییم که اساساً، تنظیمات نقاط تیره و روشن تصویر را دست‌کاری می‌کند تا کنتراست تصویر تلویزیون بهتر دیده شود. همین سبب می‌شود تا بخش‌هایی از تصویر روشن‌تر و بخش‌هایی تاریک‌تر به نظر برسند. این قابلیت برای مودهای ورزشی، زنده و پویا بسیار کاربرد دارد. چون باعث می‌شود تصاویر بیشتر از حالت عادی روشن دیده شوند. برای مود سینما بهتر است این قابلیت را غیرفعال کنید.

 

تقویت‌کننده‌ی لبه‌های تصویر (Edge enhancement)

تقویت‌کننده‌ی لبه‌های تصویر باعث می‌شود تا گوشه همه تصاویر به‌طور مصنوعی تیز و خیلی برنده به نظر برسند؛ بنابراین، بدون شک برای مود سینما یا فیلم اصلاً مناسب نیست چون لطافت تصویر را می‌گیرد؛ اما در عوض، برای تصویرهای ورزشی و پرتحرک، بهتر است این گزینه را روی زیاد تنظیم کنید تا حسابی از رنگ و لعاب تصویر لذت ببرید.

 

بهترین کیفیت تصویر برای تلویزیون چیست؟

برای اینکه به پاسخ این سؤال برسید توصیه می‌کنیم چنددقیقه‌ای وقت صرف کنید و خودتان به‌صورت دستی، همه تنظیمات را از کنتراست و رنگ گرفته تا روشنایی تصویر، با توجه به نیاز خود تنظیم کنید؛ باید ببینید که آیا بیشتر اهل ورزش هستید یا فیلم و سینما و بعد، بر اساس توضیحاتی که در بالا نوشته‌ایم، آن‌ها را تغییر دهید.اما اگر توصیه ما را می‌خواهید، بهتر است همیشه تصاویر را با بیشترین جزئیات و طبیعی‌ترین رنگ و نور ببینید؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تلویزیون را روی مود سینما/فیلم قرار دهید. مودهای ورزشی و داینامیک همیشه در رنگ، نور و حتی تیزی لبه‌های تصویر اغراق می‌کنند و با مصنوعی کردن تصاویر است که باعث خوش‌رنگ و لعاب شدن آن‌ها می‌شوند.

نظرات و نقد و بررسی کاربران
اولین نفر باشید که در این مطلب نظر می دهد.
شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha