09187741107 شریفی

موتور اینورتر چیست و چه کاربردهای در صنعت لوازم خانگی دارد؟

موتور اینورتر چیست و چه کاربردهای در صنعت لوازم خانگی دارد؟
تکنولوژی نظرات

اینورتر

این روز ها کلمه ی اینورتر خیلی به گوش می خورد و در هنگام خرید هر محصولی از یخچال و لباسشویی گرفته تا کولر و خودرو با قابلیت اینورتر مواجه می شوید. یخچال های ساید بای ساید مثلا یخچال های کم تر از ۲۸ فوت، ۲۸ تا ۳۰ فوت، ۳۰ تا ۳۴ فوت از جمله یخچال هایی هستند که از این قابلیت برخوردارند. اینورتر باعث افزایش طول عمر و سرعت هر وسیله ای می شود و هم چنین مصرف انرژی بسیار پایینی دارد. ما در این جا به معرفی اینورتر و مزایا و معایب ان پرداخته ایم. اگر شما هم دوست دارید با این قابلیت بیشتر اشنا شوید با بانه بلور همراه باشید.

 

عکس موتور اینورتر

 

موتور اینورتر چیست و چه مزایایی دارد ؟


جریان ac جریانی ست که در ان جریان الکتریکی تغییر می کند اما جریان dc که به جریان مستقیم مشهوره جریانی ست که قابل تغییر نیست. قابلیت اینورتر در بسیار از موتورها با هر ولتاژی دیده می شود که جریانdc را به جریان  acتبدیل می کند و به وسیله ی دستگاه ترانسفورماتور در موتور ها قابل اجرا می باشد.

به غیر از این ، برق AC به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد و از آنجا که برق DC برای کار در ولتاژ پایین طراحی شده است ، اکثر لوازم خانگی به میزان نسبتاً بیشتری از انرژی مورد نیاز DC نیاز دارند. بنابراین به همین دلیل که برق تولید شده توسط دستگاههای تولید کننده DC باید در دسترس لوازم عادی ما قرار گیرد ، اکنون به یک  اینورتر نیاز داریم.

استفاده از اینورتر در بسیاری از تجهیزات تنها برای تامین جریان AC است زیرا بسیاری از منابع برق دارای جریان DC بوده و برای تبدیل به جریان AC در تجهیزات برقی نیاز به یک اینورتر خواهد بود. امروزه شاهد طراحی و تولید انواع اینورتر در ظرفیت های متفاوت هستیم و روز به روز نیز تنوع آن ها از نظر ظرفیت در حال گسترش می باشد.

عدم دانستن نحوه کنترل موتور می تواند به معنای هدر رفتن انرژی زیادی باشد که برای هیچ مشاغلی مفید نیست. روشی برای کنترل این موتورها که علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی باعث بهبود بهره وری و کاهش هزینه های نگهداری می شود ، استفاده از اینورتر است.

چرا باید از اینورتر استفاده کرد؟

اما سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که چرا نیاز به پنهانی بودن جریان مستقیم نسبت به یک جریان متناوب وجود دارد؟ پاسخ این سوال ساده ترین پاسخ است.همه ما می دانیم که برق اصلی که از نیروگاه ها به خانه های ما تأمین می شود ، جریان متناوب در ۲۲۰ ولت است. این یکی از دلایل اصلی این است که تجهیزات الکتریکی که به ولتاژ و جریان بالایی نیاز دارند ، به گونه ای تولید می شوند که از زمانی که به خانه های ما تحویل داده می شوند ، روی AC کار می کنند.


کاربرد اینورترها 

می توان در سیستم های انرژی خورشیدی استفاده کرد
درصنعت کشاورزی
 منبع تغذیه
کولرهای گازی

لوازم خانگی


موتور اینورتر چیست و چه مزایایی دارد ؟ 

ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کولر و خیلی از ابزار های دیگر که هر روز از ان ها استفاده می کنیم برق بسیار زیادی مصرف می کنند. اما در این سال های اخیر تولید کننده گان قابلیت اینورتر را در موتور بسیاری از وسایل طراحی کرده اند که مصرف انرژی را تا حد بسیار زیادی پایین اورده اند و باعث شده اند که تاثیر چندانی در قبض ماهیانه ی شما ایجاد نکنند.
این قابلیت هم چنین باعث افزایش طول عمر موتور و کارایی بیشتر ان شده است. اینورتر به کار رفته در هر موتوری سرعت ان را تا چندین برابر افزایش می دهد و حرکت ان را برنامه ریزی و کنترل می کند.
 

اینورتر با توجه به فشاری که به موتور وارد می شود به ان جریان می دهد. به زبان ساده تر اگر فشار موتور زیاد باشد جریان تولید شده هم بیشتر و اگر فشار کم تر جریان تولید شده هم کمتر است.
اینورتر ها به علاوه ی این که در بسیار از وسایل منزل به کار می رود. در وسایل نقلیه مانند خودرو و قطار و جرثتقیل و اسانسور هم به کار می رود و باعث افزایش قدرت موتور می شود.
اینوتر موتور را با ملایمت بدون این که به قسمت های ان مانند زنجیر و تسمه اسیب برساند روشن می کند. و سپس به ان سرعت می بخشد. و از گرم شدن موتور جلوگیری می کند و به این ترتیب طول عمر ان را افزایش می دهد.

از جمله مهمترین ویژگی ها و مزایای اینورتر نیز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش دهنده مصرف انرژی
کاهش سرو صدا
افزایش عمر مفید قطعات
عدم وجود نوسانات جریان برق
کاهش دهنده هزینه های مصرف برق
کاهش دهنده جریان راه اندازی موتور
کاهش دهنده ضربات مکانیکی موتور
افزایش دهنده طول عمر انواع موتور
برخورداری از قابلیت تنظیم سرعت و جهت حرکت موتور
محافظت از موتور در برابر بار اضافی
برخورداری از قابلیت کنترل از راه دور
برخورداری از قابلیت افزایش سرعت فعالیت موتور
برخورداری از قابلیت خاموش و روشن کردن موتور بدون نیاز به قطع و وصل کردن برق اصلی
و…

شرکت ال جی و سامسونگ در همه زمینه های تولید ، به صورتی اختصاصی عمل می کنند و فناوری های موجود در وسایل خود را متمایز تر از بقیه رقبا، به بازار فروش ارائه می دهند.  این شرکت ها یخچال فریزر های زیادی را روانه بازار کرده ان که هر کدام از آنها از موتور های اینورتر در یخچال فریزر های خود استفاده می کنند. موتور اینورتر دیجیتال در یخچال فریزر های سامسونگ و موتور اینورتر خطی در یخچال فریزر های ال جی از لحاظ کارایی و عملکرد یکسان بوده و فقط آنچه از سوی شرکت سازنده موتور اینورتر دیجیتال یعنی شرکت سامسونگ ادعا شده است، صدای کم این موتور است، لازم به ذکر است که موتور های اینورتر صدایی بسیار پایین دارند.
کنترل گسستۀ دمای یخچال به کمک ترموستات در مدل‌های قدیمی باعث می‌شد تا کمپرسور دستگاه همواره با سرعتی ثابت و حداکثر ظرفیت سرمایشی خود کار خنک سازی را انجام دهد. این در حالی است که در یخچال‌های اینورتر کنترل دما به صورت پیوسته صورت گرفته و اجزاء دستگاه آهسته و پیوسته کار سرمایش یخچال را انجام می‌دهند. به این شکل می‌توان گفت که عملکرد یخچال فریزرهای اینورتر نسبت به یخچال‌های معمولی بهتر است. این مورد را با مقایسۀ کیفیت محصولات غذایی‌ که در داخل یخچال نگه‌داری می‌کنید نیز چک کنید. کنترل گسستۀ دمای داخل یخچال باعث تغییرات دمایی مکرر می‌شود و در نتیجه محصولات غذایی خیلی زود کیفیت اولیۀ خود را از دست می‌دهند. اما در مدل‌های اینورتر با حفظ دمای یخچال در یک میزان مشخص، محصولات غذایی تا مدت زمان زیادی همان کیفیت اولیۀ خود را خواهند داشت.

در حقیقت ماشین های لباسشویی اینورتردار با استفاده ازفناوری پیشرفتی که در آن ها به کار رفته است می تواند در مصرف انرژی صرف جویی زیادی بکند. در این نوع از موتورهای  اینورتر نصب شده در ماشین‌های لباسشویی ، که دارای حرکات متنوعی هستند که این حرکات شست‌وشوی بهتری را برای انواع مختلفی از پارچه به وجود می آورند.

در مورد موتور ماشین لباسشویی معمولی بدون توجه به لباس های داخل آن با سرعت یکسانی عمل کرده و در هر دو حالت لباس زیاد و کم ، به یک اندازه سرعت داشته و انرژی مصرف می کند.

پس ماشین لباسشویی همان مقدار برق را مصرف می کند حتی زمانی که لباس کمی در لباسشویی قرار دارد.اما در ماشین لباسشویی اینورتردار به موتور اجازه می دهد تا متناسب با حجم لباس ،  سرعت چرخش را انتخاب کند.

عکس موتور اینورتر ماشین لباس شویی

 

در تکنولوژی اینورتر بکار رفته در ماشین ظرفشویی با کنترل میزان انرژی مصرفی بر حسب میزان انرژی مورد نیاز دستگاه و بهینه‌سازی آن در مصرف برق صرفه جویی کرده و شدت پاشیدن آب را بر حسب نوع برنامه تنظیم میکند.موتور اینورتر(جت پمپ مجهز به اینورتر)، با ادغام دو فناوری اینورتر و موتور دایرکت درایو، میزان مصرف آب و برق را به حداقل رسانده است.

ماشین ظرف شویی میتواند به ارامی و سطح لرزش پایین عمل شستن را انجام دهد . بدون وابستگی قطعات یعنی کاهش لرزش و کاهش صدا و همچنین کاهش مصرف انرژی منجر میشود . نتیجه اینکه بدون صدا و لرزش کار میکند 

نمونه این ظرفشویی = ماشین ظرف شویی 14 نفره 512 ال جی رنگ سفید مدل DFB512FW

با تعریف کمپرسور اینورتور در این بخش، تفاوت کمپرسور معمولی و کمپرسور اینورتور یخچال فریزر بیشتر قابل درک خواهد بود. در تبیین ویژگی های کمپرسور اینورتور باید به نکات زیر اشاره نماییم:برخلاف کمپرسورهای معمولی نمونه های اینورتور می توانند در شرایط دمایی مختلف سرعت خود را تنظیم نمایند.این قطعه برخلاف کمپرسور معمولی می تواند در هر لحظه دمای یخچال را ثابت نگه دارد.این قطعه شبیه به یک شتاب دهنده ماشین عمل کرده و با سرعت خطی در شرایط مختلف سرعت خود را نیز تغییر می دهد.برخلاف کمپرسور معمولی که شرایط کار آن در فصل سرد و گرم فرقی ندارد، کمپرسور اینورتور در فصول سرد سرعت کمتر و در فصول گرم سرعت بیشتری را برای سرد کردن یخچال در دستور کار قرار می دهد.

صدا در مقایسه موتور اینورتر یخچال فریزر وموتور یخچال معمولی قدیمی

این دو کمپرسور با یکدیگر در نکاتی با یکدیگر متفاوت هستند؛ تفاوت کمپرسور های یخچال فریزر در سر و صدا به شرح زیر است:سر و صدا در کمپرسورهای معمولی یک عیب بزرگ محسوب می شود.در کمپرسورهای اینورتور سر و صدای بسیار کمی ایجاد شده و این مورد از مزیت های این کمپرسور ها محسوب می شود.استفاده از کدام تفاوت کمپرسور به صرفه تر است؟ کمپرسور معمولی با کمپرسور اینورتور یخچال فریزر در صرفه جویی به قرار زیر است:کمپرسورهای اینورتور در طول فصل تابستان برای ثابت نگه داشتن دمای داخل یخچال با تمام توان خود کار می کنند.اما در فصل سرد شتاب خود را کنترل می نمایند.میزان مصرف انرژی در کمپرسور اینورتور به نسبت پایین تر است.

سیال مبردی که اغلب در طراحی یخچال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، گاز R410 است که با کمپرسورهای اینورتر سازگاری خوبی دارد. ضمن اینکه برخلاف مبرد R22 مشکلات زیست محیطی ندارد و از عملکرد بهتری نیز برخوردار است.


کاهش مصرف انرژی الکتریکی

از انرژی الکتریکی در اغلب کشورهای جهان به عنوان یک انرژی گران قیمت نام برده می‌شود. برای تولید انرژی الکتریکی نیاز به تجهیزات صنعتی بسیاری است و از این نظر صرفه جویی در مصرف آن از اهمیت بالایی برای شرکت‌های تولید کنندۀ وسایل الکترونیک خانگی برخوردار است. ضمن اینکه مصرف کنندگان نیز قاعدتاً ترجیح می‌دهند هزینه‌های جاری زندگی خود را کاهش دهند و ماهانه پول کمتری را برای مصرف برق خانگی خود بپردازند. به کارگیری کیت‌های اینورتر در طراحی انواع سیستم‌های سرمایشی و دیگر وسایل خانگی به کاهش میزان انرژی مصرفی این دستگاه‌ها کمک می‌کند. به طوری که اغلب یخچال فریزرهای اینورتر تولیدی در ردۀ انرژی A+ و حتی A++ قرار می‌گیرند. این در حالی است که یخچال‌ فریزرهای معمولی مصرف انرژی بالایی داشته و همواره از آن‌ها به عنوان یکی از پرمصرف‌ترین وسایل الکتریکی خانگی نام برده می‌شد.

فروشگاه لوازم خانگی بانه بلور

 

نظرات و نقد و بررسی کاربران
اولین نفر باشید که در این مطلب نظر می دهد.
شما نیز خود را بیان کنید

نظر شما پس از تایید نمایش داده می شود

ارسال نظر
نام و نام خانوادگی:
Email:
نظر:
Captcha